A+ A-
2019-05-29Ważna informacja dotycząca opłat za egzaminy

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach informuje, że w związku z wejściem od 1 maja 2019 roku rozporządzenia dotyczącego kas fiskalnych, przelew opłaty za egzamin czeladniczy/mistrzowski lub sprawdzający na konto Izby musi być bezzwłocznie poprzedzony złożeniem wniosku o dopuszczenie do egzaminu. Odwrotna kolejność tj. najpierw wpłata, a po pewnym czasie dostarczenie wniosku rodzić będzie niepotrzebne problemy. Dziękujemy za zrozumienie i dostosowanie się do naszej prośby.

2019-05-28II Festiwal Zawodów

Kuratorium Oświaty w Katowicach, Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach oraz Zespół Pieśni i Tańca 'Śląsk' im. Stanisława Hadyny zapraszają na II Festiwal Zawodów!

Uczestnicy i Goście Festiwalu będą mieli okazję poznać różne, bardzo ciekawe zawody. Oprócz szkół prezentujących zawody, w których te szkoły kształcą, będzie również można zobaczyć stoiska przygotowane przez Pracodawców - Rzemieślników prezentujących zawody, w których katowicka Izba Rzemieślnicza potwierdza kwalifikacje czeladnicze i mistrzowskie.

Zapraszamy12 czerwca 2019 roku (środa) od godziny 10:00 do Zespołu Parkowo-Pałacowego w Koszęcinie.

plakat II Festiwalu Zawodów

2019-05-27Finał Konkursu Bezpiecznie od Startu w Warszawie

22 maja 2019 roku w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie odbył się finał XIX Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych „BEZPIECZNIE OD STARTU”, którego celem jest popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad BHP wśród uczniów zawodu w rzemiośle.

W finale wzięło udział 39 młodocianych pracowników, Laureatów etapów regionalnych z 21 Izb Rzemieślniczych.

Laureatami etapu regionalnego, reprezentującymi katowicką Izbę Rzemieślniczą byli:
- Amelia W. (zgłoszona przez Cech z Wodzisławia Śląskiego): uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Jastrzębiu Zdroju, klasy II w zawodzie Fryzjer, mistrz szkolący: Krzysztof Knesz „Le Cler” Salon Fryzjerski w Jastrzębiu Zdroju.
- Łukasz M. (zgłoszony przez Cech z Raciborza): uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Raciborzu, klasy I w zawodzie Elektryk, mistrz szkolący: Marcin Taszka „El Mar”, Zakład Usług Elektroinstalacyjnych w Tworkowie.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom!

2019-05-13Jakie znasz zawody - 2019

W 2019 roku Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach po raz kolejny była koordynatorem etapu wojewódzkiego konkursu 'Jakie znasz zawody?', którego organizatorem jest Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu.

Celem konkursu jest kształtowanie pozytywnego wizerunku pracy zawodowej i wspieranie założeń dydaktyczno-wychowawczych programu wychowania przedszkolnego. Poznając różne zawody dzieci, zdobywają wiedzę o świecie społecznym, w którym żyją oraz uczą się szacunku dla pracy innych. Uzyskują informację o świecie techniki, w którym działają i którego są najmłodszymi twórcami. Rozwijanie zainteresowań i wykonanie pracy plastycznej wpływa na kreatywność, zdolności manualne oraz umiejętność prezentowania własnych obserwacji i przemyśleń.

Laureatami etapu regionalnego, organizowanego przez katowicką Izbę Rzemieślniczą są:
I miejsce: Natalia (6 lat) - zawód 'krawiec';
II miejsce: Aleksander (6 lat) - zawód 'baca';
III miejsce: Błażej (7 lat) - zawód 'murarz'.

Wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu gratulujemy ogromnego talentu plastycznego! Prace zgłoszone w 2019 roku do etapu regionalnego można obejrzeć pod adresem: https://www.facebook.com/pg/IRMSPKatowice/photos/?tab=album&album_id=2326490280763509

2019-05-09II Ogólnopolski Turniej na Najlepszego Ucznia w zawodzie KUCHARZ

Zespół Szkół Spożywczych w Zabrzu wraz z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach są organizatorami II Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz.

Turniej został zamieszczony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w wykazie turniejów i olimpiad tematycznych związanych z wybranym przedmiotem lub dziedziną wiedzy.

Finał Turnieju odbył się w dniach 24-26 kwietnia 2019 roku. Uroczyste zakończenie Turnieju odbyło się 26 kwietnia 2018 roku o godzinie 10:00 siedzibie Zespołu Szkół Spożywczych w Zabrzu.

Tematem przewodnim II Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz było „Potrawy z wieprzowiną w roli głównej”. Zadaniem praktycznym podczas finału turnieju było sporządzenie zakąski wielkanocnej oraz dania zasadniczego z mięsem wieprzowym w roli głównej, ocenie podlegała m.in. pomysłowość, smakowitość, kreatywność, zgodność z tematem, poprawność wykonania dodatków skrobiowych i witaminowych, ekspedycja potraw oraz higiena i bezpieczeństwo pracy w trakcie wykonywania zadań.

W finale Turnieju udział wzięło 13 uczestników z Radomia, Kościana, Tarnowa, Warszawy, Wrześni, Torunia, Kowala, Tychów, Wielunia i Iwonicza-Zdroju.

Wprowadzona pod koniec 2015 roku nowelizacja ustawy o rzemiośle umożliwiła zaliczenie do rzemiosła usług gastronomicznych, w szczególności zawodu kucharza, Zmiana umożliwiła egzaminowanie kucharzy przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych, uzyskiwanie przez nich dyplomów czeladniczych i mistrzowskich, zdawanie egzaminu czeladniczego uczniom z pozaszkolnych form kształcenia oraz dofinansowanie mistrzom kosztów edukacji.

W pracach komisji turniejowej z ramienia katowickiej Izby Rzemieślniczej uczestniczyli: Pan Mieczysław Kucharski, Pan Marcin Kosz.

Laureatami II Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz zostali:
Miejsce I: Pani Marlena W. (Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu),
Miejsce II: Pan Kamil S. (Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich w Radomiu),
Miejsce III: Pani Estera R. (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Franciszka Ratajczaka w Kościanie).

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom konkursu oraz życzymy dalszych sukcesów

2019-04-18Życzenia Wielkanocne (zmienione godziny pracy dnia 19 kwietnia 2019 roku)

Wesołego Alleluja życzy Zarząd, Dyrekcja oraz Pracownicy Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach!

Jednocześnie informujemy, że dnia 19 kwietnia 2019 roku (Wielki Piątek) skrócony został czas pracy Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Za wszelkie niedogodności z tym związane przepraszamy. Zapraszamy ponownie we wtorek, 23 kwietnia 2019 roku od godziny 7:30.

Życzenia Wielkanocne 2019

2019-04-16XIX edycja Ogólnopolskiego Konkursu BHP Bezpiecznie od Startu

W dniu 15 kwietnia 2019 roku w siedzibie Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach odbył się etap wojewódzki XIX Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych „BEZPIECZNIE OD STARTU”.

Do konkursu przystąpiło 19 młodocianych pracowników zgłoszonych przez Cechy Rzemiosł Różnych z Bytomia, Jastrzębia Zdroju, Katowic, Raciborza, Wodzisławia Śląskiego, Zabrza, Zawiercia oraz z Żor.

Laureatami XIX Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy – etap regionalny zostali:

1 miejsce: Amelia Wójcik (zgłoszona przez Cech z Wodzisławia Śląskiego)
uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 w Jastrzębiu Zdroju, klasy II w zawodzie Fryzjer
mistrz szkolący: Krzysztof Knesz „Le Cler” Salon Fryzjerski w Jastrzębiu – Zdroju.

2 miejsce: Łukasz Miensopust (zgłoszony przez Cech z Raciborza)
uczeń Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik w Raciborzu, klasy I w zawodzie Elektryk
mistrz szkolący: Marcin Taszka „El Mar”, Zakład Usług Elektroinstalacyjnych w Tworkowie.

Finał Konkursu, do którego zostali zgłoszeni nasi laureaci odbędzie się w dniu 22 maja 2019 roku w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie przy ul. Miodowej 14 (Pałac Chodkiewiczów).

Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!

2019-04-08WAŻNE! Zmiana terminu Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie KUCHARZ

W imieniu Komitetu Głównego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Kucharz informujemy, że z przyczyn niezależnych od organizatorów zostaje zmieniony termin turnieju na 24,25,26 kwietnia 2019 roku. Przepraszamy za wszelkie utrudnienia wynikające ze zmiany terminu wydarzenia.

2019-04-08XXVI Wielka Gala z udziałem Pana Prezydenta RP, Andrzeja Dudy

Gratulujemy wszystkim Laureatom i Firmom Nagrodzonym podczas XXVI Wielkiej Gali katowickiej Izby Rzemieślniczej!

„Honorową I Złotą Statuetkę Firma z Jakością” otrzymał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Pan Andrzej Duda.

„Rzemieślnikiem Roku 2018” został Pan Ryszard Genge, Właściciel firmy Moto-Test z Zabrza.

Pan Mieczysław Kucharski, Właściciel Hotelu i Restauracji Marysin Dwór został wyróżniony Szablą im. Jana Kilińskiego - Najwyższym Odznaczeniem Rzemieślniczym.

Pan Michał Wójcik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, odznaczył medalem 'Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS' Pana Krzysztofa Dzikowskiego oraz Pana Jerzego Skrzypczyka.

11 firm zostało wyróżnionych nagrodą „Firma z Jakością”, Statuetkę „Firma z Jakością - Nagroda Specjalna” otrzymali Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Organizator Targów Piekarniczych, Cukierniczych i Lodziarskich SweetTARGI, 4 firmy zostały wyróżnione nagrodą „Wiarygodny Lider Biznesu”, nagrodziliśmy również 7 wielopokoleniowych „Firm Rodzinnych”, podziękowaliśmy również 4 Przyjaciołom środowiska rzemieślniczego województwa śląskiego, wręczając im Statuetki „Spolegliwy Przyjaciel Rzemiosła”.

Tegoroczna edycja Wielkiej Gali odbyła się w roku Jubileuszu 25-lecia pełnienia przez prof. Jana Klimka funkcji Prezesa Zarządu katowickiej Izby Rzemieślniczej.

Dziękujemy Pani Sabinie Klimek oraz Panu Krzysztofowi Respondkowi za prowadzenie XXVI Wielkiej Gali - 'Jesteście Rzemieślnikami - prawdziwymi ARTYSTAMI w swoim fachu' - powiedziała Pani Beata Białowąs, Dyrektor Naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.

Muzyczną gwiazdą wieczoru był Andrzej Sikorowski wraz z córką Mają Sikorowską i Zespołem SIKOROWSCY. Dla Gości wystąpił również Piotr Bugzel - polski Elvis Presley, półfinalista pierwszej edycji programu Mam Talent.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XXVI Wielkiej Gali autorstwa Pana Ireneusza Dorożańskiego na oficjalnym profilu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości na Facebooku (link).

2019-04-03Już w sobotę XXVI Wielka Gala

Już w sobotę, 6 kwietnia 2019 roku, spotkamy się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, żeby poznać najlepsze firmy województwa śląskiego, które zostaną uhonorowane nagrodami w kategoriach: Firma z Jakością, Wiarygodny Lider Biznesu, Firma Rodzinna.

Jak co roku, jednej Osobie zostanie przyznany prestiżowy tytuł „Rzemieślnika Roku”.

Tegoroczna Wielka Gala odbywa się w roku Jubileuszu 25-lecia pełnienia przez prof. Jana Klimka funkcji Prezesa Zarządu katowickiej Izby Rzemieślniczej, dlatego jest nam wyjątkowo miło, że wspólnie spędzimy ten wieczór, pielęgnując wieloletnie rzemieślnicze tradycje.

POBIERZ WIZYTÓWKĘ

kod QR

GODZINY PRACY

     
Godziny otwarcia
  Poniedziałek - Piątek:
7:30-15:30
Biuro Obsługi Klienta 7:00-19:00

     
Godziny otwarcia w sobotę
  Sobota:
Nieczynne

     
Godziny otwarcia w niedzielę
  Niedziela:
Nieczynne

SZYBKI KONTAKT

     
ikonka adresu
  Adres:

plac Wolności 12
40-078 Katowice

     
numer telefonu
  Telefon:

(32) 259 62 61

     
adres e-mail
  e-mail:
izba@ir.katowice.pl

strony internetowe katowice
Copyright © 2016 | Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka Prywatności
Jesteś naszym 852787 gościem.