Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Krupnioki Śląskie

W środę, 20 czerwca 2018 roku w siedzibie katowickiej Izby Rzemieślniczej odbyło się Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Krupnioki Śląskie.

Przypominamy, że dzięki staraniom Stowarzyszenia, 'Krupnioki Śląskie’ od 2016 roku są wpisane do rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG).
Śląski gwarowy wyraz „krupniok” pochodzi od wyrazu „krupa”, samo pojęcie „krupniok” jest definiowane jako: „kiszka zrobiona z kaszy i krwi, przeznaczona do gotowania lub smażenia; kaszanka”.
Obszar geograficzny wytwarzania „krupnioków śląskich” obejmuje teren województw śląskiego i opolskiego oraz gminę Dziadowa Kłoda (powiat Oleśnica, województwo dolnośląskie).
„Krupnioki śląskie” cieszą się od wielu dziesięcioleci niesłabnącą renomą nie tylko na terenie Śląska, ale również w całym kraju oraz poza jego granicami. Wielu producentów krupnioków bierze również udział w licznych wydarzeniach kulinarnych takich jak targi czy festyny.
Mówi się, że „Krupniok to smak Śląska, jak wodzionka albo żur”.
Innym produktem regionalnym wpisanym do rejestru ChOG, z którego jesteśmy dumni na śląsku jest 'Kołocz śląski’ – ciasto, którego tradycja wypieku sięga średniowiecza.