X Gala „Klejnotu Ziemi Pszczyńskiej”

Szanowni Państwo,

w dniu 19 maja 2023 roku w sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku odbyła się X Gala Klejnot Ziemi Pszczyńskiej. Od 10 lat wyróżnienie w postaci broszki (wzorowanej na maneli z przełomu XVI i XVII w. znalezionej w sarkofagu Promnitzów, dawnych właścicieli Pszczyny, która przedstawia dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi jest serce) otrzymują kobiety wyróżniające się niezwykłą aktywnością i przedsiębiorczością.

Klejnot Ziemi Pszczyńskiej przyznawany jest kobietom w pięciu kategoriach: Kobieta Społeczna, Kobieta Obyczajów i Tradycji, Kobieta Sztuki i Kultury. Kobieta Biznesu oraz Kobieta Ziemi Pszczyńskiej.

Podczas Gali obecni byli: dotychczasowe laureatki, parlamentarzyści, samorządowcy, szefowie wielu śląskich instytucji, a gościem specjalnym był Peter Graf von Hochberg, siódmy książę von Pless, z małżonką Anną oraz kuzynami Felicitas von Hochberg oraz Clemensem von Stauffenberg – prawnuczką i prawnukiem księżnej Daisy. Hrabiemu Clemensowi towarzyszyła żona – hrabina Iris.

Patronat honorowy X Gali Klejnot Ziemi Pszczyńskiej objęli: Starosta Pszczyńska, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach oraz Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. Partnerami gali były: Muzeum Zamkowe, Pszczyńskie Centrum Kultury i Ognisko Muzyczne.