Dotyczy zaświadczeń związanych z oceną zajęć praktycznych wystawianych przez pracodawców do szkół

Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach w odpowiedzi na często pojawiające się pytania dotyczące wystawiania przez pracodawców zaświadczeń związanych z oceną zajęć praktycznych uprzejmie informuje, że Ustawą z dnia 31 marca 2020 roku o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw[1], w okresie ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty został wprowadzony obowiązek zwolnienia pracownika młodocianego przez pracodawcę ze świadczenia pracy. Przepis ten obowiązuje z mocą od dnia 12 marca 2020 roku.

W odniesieniu do przepisów związanych z ocenianiem, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych[2], w wyniku klasyfikacji rocznej również uczniowi będącemu młodocianym pracownikiem do średniej ocen wlicza się roczną ocenę klasyfikacyjną uzyskaną z zajęć praktycznych, a w przypadku klasyfikacji końcowej do średniej ocen wlicza się ocenę końcową uzyskaną z zajęć praktycznych.

Biorąc powyższe pod uwagę, w opinii Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego, pracodawcy, u których realizowane są zajęcia praktyczne w oparciu o umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego wystawiają ocenę roczną za okres faktycznej realizacji nauki zawodu, przekazując ją dyrektorowi szkoły w terminie umożliwiającym klasyfikację ucznia.

W przypadku uczniów klas programowo najwyższych branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, którzy po zakończeniu czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty nie będą mogli kontynuować nauki zawodu u pracodawcy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, uczniowie ci uzyskują roczną ocenę klasyfikacyjną z zajęć prowadzonych w ramach praktycznej nauki zawodu, o której mowa w art. 44h ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (za faktyczny okres realizacji nauki zawodu[3].

Przypisy:
[1]art. 1 pkt 14 w związku z art. 15f (Dz.U. poz. 568).
2 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowani i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 1534); rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r., w sprawie oceniania, klasyfikowani i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. poz. 373).
3 § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 kwietnia 2020 roku zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. poz. 657).

Przygotowana informacja oparta została na podstawie opinii przekazanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej – Departament Strategii, Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego.